30 Mayıs 2009 Cumartesi

17 MAYIS PAZAR GÜNÜ ZONGULDAK İÇERİSİNDE KÜÇÜK BİR PİKNİK-GEZİ...

Pazar günü olması dolayısıyla aile dostumuz Dursun beyin bir önceki günden kararlaştırdığımız şekilde babalarının köyü olan Kardeşler köyüne gittik. Tabiki giderken resimde görülmekte olan güzel Kozlumuzun evimin terasından görünümünü alarak yola çıktık.

Sahil boyu Zonguldağa giderken birkaç yıldır Zonguldağımıza Nişan,Düğün, Özel gün toplantıları, Siyasi toplantılar, dernek etkinlikleri ,Yemek ziyafetleri , Kongreler ve aklınıza gelebilecek bütün etkinliklerin icra olunduğu meşhur ALİBORİNA nın önünden geçiyoruz. Hemen Zonguldak terminalının karşısında ve sahile sıfır olarak yapılmış olan ALİBORİNA görmeye değer ve Zonguldağımıza güzel hizmetlerin sunulduğu bir yer konumunda.

Çaydamarı istikametinde giden yolla kokaksu_Köy Hizmetlerini gecerek vadi boyu yeşilliklerin içerisine girmiş olduk. Dursun Beyin baba evlerinin olduğu yere geldik. Karşımızda gözümüz alabildiğince yeşillik alan uzanmakta.Karadenizimizin ve özellikle de Zonguldağımıza has insanın içerisini ferahlatan bu güzelliğe uzun uzun bakmamak mümkün deyil. Az sonrada Dursun Beyin eşi Nuran hanımın yemeğe buyurun sesiyle yanlarına doğru gittik.
Sofrada gözükenlerin haricinde daha sonra gelmiş olan yemekleri tekrar fotoğraflamayı aklımıza getiremedik. Demekki oraya geldikten sonra Dursun bey ve kardeşlerine ait olan arazide ikimizin bir süre fındık ve meyve bahçelerini görmek için yaptığımız yürüyüş bizi oldukça acıktırmıştı. Tabiki bu acıkma yine gezmemiz ve yorulmamız yanında tertemiz havanın ve güzel günün de etkisi olmuştur.Yemekten sonra Dursun bey Zonguldağa su sağlıyan ULUTAN barajını gezmeye gideceğimizi söyledi. Müdürlük bünyesinde Sü Ürünleri Koruma görevindede bulunduğum için baraja oldukça çok geldiğimi hatırlıyorum. Ama yinede epeyce zaman geçmesi dolayısıyla baraj ve çevresi bana oldukça farklı ve daha güzel gözüktü.
Baraj İlimizin içme suyunu karşılamakla kalmıyor Zonguldağımıza hayat veriyor aynı zamanda. İçerisinde bolca da sazan balığı yetiştirilmekte olan ULUTAN barajı hekes için cazime merkezi
konumunda.


Etrafındaki gezintimiz sırasında hem birkaç resim almak ve hemde dinlenmek için oturarak ciğerlerimize adeta barajın temiz havasını çektik.
Daha sonra sağ taraftan yukaru köylere giden yolu takip ederek barajın biraz daha ileri kısımlarına doğru ilerleyerek hemen su kenarında seslerin geldiği yere doğru yollandık.

Tam kenara indiğimizde suyun temiz kokusu ve serinliği yüzümüze vuruyordu. Ta karşı taraflara kadar tertemiz suyun görünümü gerçektende süper bir görünüm arzediyordu. Bu günkü gezimiz gerçektende değmişti. Emekli olduktan sonra işlerimizin yoğunluğu dolayısıyla böyle bir piknik ve gezi yapamamıştım. Bu gibi gezilerimizi fırsat buldukça yapmamız gerektiğini konuştuk. Hatta Dursun bey bana gelecek hafta da Harmankaya ya bir gezi düzenleyelim ama ayaklarına mutlaka spor ayakkabı giymelisin benim gibi demeyide ihmal etmedi
Nihayet seslerin geldiği yere ulaşmıştık. Oradada Kozlumuzdan tanıdığımız esnaf arkadaşların piknik yaptıklarını gördük. Tavuk ızgarada gerçekten nefis görünüyordu. Tekliflerine teşekkür ederek oradan ayrıldık. Ama ayrılmadan önce piknik alanını çok temiz tutmalarını da özelliklede o düşüncede olmalarına rağmen bizde tembihlemiş olduk. Akabindede yine baraj kenarından ilerlemeye devam ettik.

Daha sonra Barajdan ayrılarak Yine Zonguldağımız ve çevresine içme suyu temin eden CANSU tesislerine doğru gittik. Burada yine Aramızda olan değerli kardeşimiz , hatta bana baba diyen Adnan BIYIKLI kardeşimizin evine ve arılığına misafir olduk. Bir süre Adnanın arılarını gezip tetkik ettik. Kendisi arılarının istediği kıvama gelmediğini söylemesine gağmen ben şahsen kestane balı üretimiyle birlikte arı gelişmesinin aynı anda olacağını ve iyi bir ürün alabileceğini söyledim.


Daha sonra Adnanın evinin hemen kenarında arılarından aldığı petekli çerçeveleri saklamak için yaptığı soğuk hava deposunu görmemizi istedi.
Gerçektende azımsanmıyacak bir masrafla peteklerini muhafaza edebileceği yeterli bir alan elde etmiş oldu.
İçerisine girdiğimizde gezerken güneşin bizi yakması sonucu oldukça bunalmış olacağızki içerisindeki serinlik bize çok iyi geldi.

İçerisinde şişmiş petekler, ballı petekler ve hatta çerçeveye takılmış fakat kullanılmamış petekler soğuk hava deposunun içerisinde muhafaza edildiğini gördük. Rutubetli olan bölgemizde mum güvesinin tahribatı gerçektende oldukça zararlar vermekte.
Adnan kardeşimiz biraz fazla masraf yapmakla birlikte çok işe yarar bir soğuk hava deposu oluşturduğu meydanda. Mevsim durumuna göre ısısını ayarlamak yeterli olmakta.

Nihayet gezi ve piknik proğramımız sona erdiğinde Dursun beyin kayınpederinin evine gelip oradan Kozluya dönme hazırlıklarına başladık.
Dönüş yolunda epeyce bir zaman önce inşa edilmiş olan yüksek Özel İdareye ait binanın yanından geçip Kozluya doğru yöneldik.

Tabiki bu arada yine Kozlu yolu üzerinde daha doğrusu Zonguldak-Kozlu arasında bu sene içerisinde bir bölümü tamamlanarak haklın istifadesini sunulan DEMİR PARK'ın önündende geçmiş olduk.Henüz tamamlanmamış olmasına rağmen muazzam görünümlü Demir Par'ın bünyesinde birçok işyerleri, toplantı salonları ve etkinlik alanları bulundurması Zonguldağımız için büyük bir nimet. En önemliside Bu kuruluşu Zonguldağımızda kazanan, kazandığınıda birileri gibi başka yerlere kaçıranların aksıne yine Zonguldak halkının ihtiyaç ve hizmetine sunan müteşebbisleri kutlamak ve taktir etmek gerekir. Bu duygu ve düşüncede olabilen başka işadamı ve müteşebbis sahibine ihtiyacımızın çok olduğunu söylemek istiyorum. Umuyorumki şehrimizin çehresi geliştikçe de bu kişiler ağır ağır ortaya çıkacaktır.

Hiç yorum yok: