30 Eylül 2007 Pazar

KOZLU BALIKÇI BARINAĞININ GELDİĞİ NOKTA

30.9.2007 Pazar günü, güzel ve güneşli bir gün Kozlu Balıkçı Barınağını görmeyi ve bu gün yapımın hangi aşamada olduğunu belgelemek ve her zaman uzak mesafeden aldığım görüntülere yakın çekimlerimi eklemek düşüncesindeyim.Ama her inşaat girişinde (inşaata girmek yasaktır) çalışma aşamasında tehlike yaşanmasın diye bu yasak yazısı yazılmaktadır.Acaba yakın çekim yapabilirmiyim diye düşünerek Balıkçı Barınağı inşaatına doğru yolandım.
Giderken Kozlumuz Terminalini süsleyen süs açacının meyveli resmini çekmeden yapamadım.Sarı ile koyu kahve rengi meyvelerin harikülade bir görünümü vardı.
Yine Barınağa gidiş yolu üzerinde inşaat aşaması çalışmalarının hummalı bir şekilde devamını sağlıyan makinaların harıl harıl çalıştığını gördüm. Greyder hışımla önündeki kum birikintisine kepçesini daldırarak danperli kamyona yüklemeye devam ediyordu.Nihayet en uç noktaya gitmeyi kafama koyduğumdan uca doğru oluşturulan yoldan yürüyerek çalışmanın yoğunlaştığı yere yaklaşmaya başladım. Bu arada yolda rastladığım bir çalışana ileriye çalışma alanına geçip çalışmalar hakında bilgi edinme ve resim çekme imkanımın olup olmadığını sordum.görevli bana efendim orada Mühendis Barış bey var onunla görüşmeniz lazım o size gerekeni söyler dedi. Nihayet uç noktada çalışanlara ulaştım Barış bey diye bana gösterdikleri kişiye yaklaştım ve elimi uzatarak kendimi tanıttım.Zaman zaman site bünyemde oluşturduğum Blogumda Balıkçı barınağının yapım aşamasındanda görüntüler oluşturduğumu ve bu niyetle buraya geldim diye söyledim. Mühendis Barış bey Belediyeden çok iyi tanıştığım Fen İşlerinde görevli mühendis İsmail Demirel'ın oğlu olduğunu öğrendim.Bana makinalara dikkat ederek kendinize bir zarar gelmeden gerekli resimlemeleri yapabilirsiniz dedi. Bende inşaatın ne zaman bitebileceğini sordum ve bana ekim 2008 de bitirilmesi planlandığını söyledi. Bende kendisine teşekkür edip resimlerimi çekerek oradan ayrıldım.

Bu arada burada bir balıkçının dalarak avlandığını gördüm. Selam vererek ne avlandığını sorum o da bana kefal avlandığını söyledi. Diğer tarafta ise yine balıkçı gençler ellerinde oltalarla balık avlamakla meşgul olduklarını gördüm ve onları bir süre seyrettim.


Olta ile balık avlayan gençlerAma barınağı gezdiğim sırada dikkatimden kaçmayan bir husus oldu. Henüz yapım aşamasında olmasın arağmen şimdiden balıkçı teknelerinin barınak içerisinde yerlerini aldıklarını gördüm. Bu arada gençbir işçi abi burada yer yüzünden tekne sahipleri aralarında birbirilerine bağrıştıkları ve hatta kavga ettikleri oluyor diye söyledi.Aslında balıkçıların buraya yerleştirilmelerinin bitim aşamasını mütaakip yetkililerce yapılması gerekirdi diye düşünmeden edemedim. Hem o zaman daha planlı ve proğramlı bir yerleşmenin sağlanması gerçekleştirilmiş olacaktı.
Barınağın bitim aşamasında Kozlumuza sağlıyacağı güzel görünüm ve bunun yanında balıkçı teknelerimize liman olmasının yanında ve özellikle amatör olta balıkçıları için harika bir avlanma yeri olma özelliğini taşıyacak. Hatta bu arada bende oltamı alarak burada balık avlıyacağımı düşünerek sevindim.

Barınaktan kozlumuzun bir görünüşü
Bu görüntüleri aldığım sırada bir şeye çok üzüldüm. Bizler neden hep günlük düşünceler içerisinde oluruz,ileriye ve geleceğe ve daha büyük düşünmeye talip olmayız diye ...Oysa 5 senede yapımı düşünülen bu barınağın 15-20 sene daha yapımı sürsede, 3-5 harcadığımız yerde 20-30 harcasak ta daha geniş bir alanda barınağı oluştursak çok daha iyi olur diye düşündüm. Ayrıca büyük bir alanla oluşturulacak barınak daha fazla balıkçıya hitabeder, hatta Kozlumuz balıkçısı haricinde zonguldak ve çevre balıkcılarını istifadesine de sunulmuş olurdu. Görevlinin yer yüzünden balıkçıların birbirileriyle münakaşa ettiğini söylediği aklıma geldi ve bütün balıkçıların teknelerini buaraya çektiklerinde fazlasıyla sıkıntı yaşanacağına iyice kanı oldum. Evet bu küçük düşünme huyumuz beni ziyadesiyle rahatsız etti ve de üzdü...Keşke Barınak Polis Evinin hizasından alınıp kozlu deresinin kozluya su basmasını önleyecek şekilde karşısından geçirilerek yıkılan sanayi alanının önlerine kadar getirilseydi diye düşündüm. İşte o zaman gayeye erişilmiş olunurdu, daha çok kişiye daha çok hizmet...Hatta zaman zaman balıkçı tekneleri haricinde küçük tonajlı yük gemilerine de tehlike anında sığınma imkanı sağlamış olurdu...

1 yorum:

Ballı Baba dedi ki...

Zeki abi sayende barınagıda kozluyuda takip ediyoruz. İyiki varsın, ama ne olur daha sık yazmaya çalış özletiyorsun kendini... Balkondaki bahçeden ne haber. Selam olsun