19 Nisan 2010 Pazartesi

BU YIL KANOLAYA ARIYI GETİRME DÜŞÜNCESİYLE YER BELİRLEMEMİZ VE LÜLEBURGAZDA ARICILIK SERÜVENİMİZ...

31 mart 2010 günü İsmail Kocaadam'a ait vasıtayla
Lüleburgaz Büyükkarıştıran Beldesine giderekarılarımızı kanolaya getireceğimiz yeri belirleme çalışmalarında bulunduk.

Boğaz köprüsünden bir görünüş.Öğleye yakın bir saatte İstanbul boğaz köprüsünden geçtik. Yağmurlu ve sisli bir hava vardı. Oysaki Boğaz köprüsünden geçişimizi resimlemeyi düşünüyordum. Evet herne kadar net olmasada resim aldım.
Daha sonra Büyükkarıştırana ulaştık. Önce yer belirlememiz gerekiyordu bunun içinde Belediye bünyesinde Çiftçi Mallarını Koruma birimine uğradık. Zonguldakta olmayan fakat orada gerçektende güzel ve yararlı bir faaliyet gösteren bu birime hayran kaldım. Birimde koruma görevlisi olam Mehmet Langer bey özveriyle bize arı konaklama yerlerini gösterdi ve bizde arılarımızı koyacağımız yeri belirlemiş olduk.
Kanola tarlasında yer belirleme çalışması ve kanola çiçeği.
Nede olsa bu belirleme sırasında hem yorulduk ve hemde acıktık. Mehmet beye rica ederek biz yemek yiyeceğiz rica etsek arkadaşlarla bize katılırmısınız diye. kabul etmediler ama sonunda bizide kırmadılar ve birlikte nefis bir yemek yedik.Hem et yemekleri ve hemde ve özellikle masaya gelen manda yoğurduna bayılmamak elde deyildi inanın. Orada kaldığımız süre içerisinde zaman zaman bu lokantada yemek yemeyi kararlaştırdık.


Yemek yediğimiz lokanta hem temiz ve hemde yemekleri çok lezizdi.

Büyükkarıştıran Belediyesinin önünde ATATÜRK'ün heykeli ve veciz sözleri.

Arılarımızı Büyükkarıştırana getirdikten sonra oluşturulan evrakların önce Çiftçi Mallarını Koruma Birimine ve Lüleburgaz İlçe Tarım Müdürlüğüne getirip teslim etmemiz gerekiyorduLüleburgaz İlçe Tarım Müdürlüğü önündeki kiraz ağacı.
Çiftçi Mallarını Koruma Biriminde hazırlanan evrakları Lüleburgaz İlçe Tarım Müdürlüğüne getirdik. İlçe Tarım Müdürlüğünün önündeki kiraz ağacının güzelliği gözümden kaçmadı ve hemen resimleme yaptım.


Kiraz çiçeğinin yakın görünümü.
Daha sonra tekrar arılığımıza geldik ve arıların kanolada tahminedemediğim süper bir çalışma yaptıklarını gördüm.Arılığımızın hemen yakınında içme suyunun olmasıda ayrıca bizim şansımız. Hem biz ve hemde arılarımızın istifadesine amade.
Çeşmenin olduğu yerden hem arkadaşım Murat'ın ve hemde uzak görüş alanında benim arılarım gözükmekte.

Bu çalışmalarımız sırasında bize gerekli yardım ve kolaylığı sağlıyan İlçe Tarım Müdürlüğüne, Büyükkarıştıran Çiftçi Mallarını Koruma Birimine ve Birimdeki arkadaşlara ama özellikle Mehmet Langer kardeşime sonsuz teşekkürler diyorum ve çalışmalarında başarılar diliyorum...

3 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Er yeni yeriniz hayırlı olsun,tüm ekip olarak başarılı ve verimli bir sezon geçirmenizi dilerim.Saygılarımla

mahmudiyearicilik dedi ki...

Yeni yeriniz hayırlı olsun abi. Bol ballı bir yıl olması dileklerimle.
Saygılar

Ballı Baba dedi ki...

Bereketiniz bol olsun, arınız bin olsun. SaĞLIKLA DÖNÜN İNŞALLAH...