2 Temmuz 2008 Çarşamba

ZONGULDAK KESTANE BALINDA 2008 SENESİNDE DE REKOLTE DÜŞÜK.

Zonguldak ilimizde kestane balı rekoltesi 2008 yılında da düşük oldu. Nisan ayında mevsimin güzel geçmesi bol üretimin yapılacağının müjdecisi gibi gözükmesine rağmen, mayıs ayında
havaların birden soğuğa dönmesi ve özelliklede gece soğuklarının çok düşük olmasının rekolte olumsuzluğuna büyük etkisi oldu. Nisan ayında güzel mevsimle çoğalma ve petek örme tirendine giren arılar mayıs ayının düşük sıcaklığında külliyet gerilemesine maruz kalmış ve petek örme işini tamamen bırakma aşamasına girmiştir. Ayrıca yöre balımızın özelliği gereği tek kaynak durumunda olan kestane ağaçları da bu soğuklardan etkilenerek yanmalara ve erken solmalara maruz kalmıştır. Sonuçta da mayıs ayı düşük sıcaklığında bitkinin nektarını salgılayamaması sonucu bal veriminin düşük olmasına etken olmuştur.
Ilıksu yöresinde kestane ormanında konuşlandırılmış bulunan arılarda verim düşüklüğüne etken olan olumsuz hava şartlarının yanında konuşlandırılmanın hem kendi arılığımızda yer darlığı dolayısıyla sık konulması ve ayrıca o civarda diğer arıcıların fazla miktarda arı getirmelerinin de etkili olduğu bir gerçektir.


Artık yapılacak şey önümüzdeki sezona arıların güzel bir kışlatma ve tabiki bakımlarınında yapılarak sağlıklı bir şekilde çıkartılmalarıdır. Tüm arıcılarımıza ürünlerinden bol kazançlar ve sağlıkla gelecek sezonlara ulaşmalarını içtenlikle diliyoruz...

2 yorum:

taskın dedi ki...

sayın salih zeki er
demek her yerde bal düşüklüğü yaşanıyor
inşallah 2009 iyi olur
başarılar

UĞUR KIRAN dedi ki...

Salih abi,memleketimden arıcılıkla ilgili olarak daha güzel haberler duymak isterdim.Benim için cennet köşesi olan o bölgede bal veriminin daha yüksek olacağını umuyordum ama iklimin olumsuz etkisi sizede yansımış demekki.Her ne olursa olsun karadeniz bölgesi iklim açısından ilerde yaşanabilecek nadir yerlerden biri olarak kalacaktır.Kalın sağlıcakla.